Sık Sorulan Sorular

Reiki hangi hastalıklarda işe yarar?

– Reiki fiziksel,zihinsel yada duygusal boyutta kendini gösteren sorunların hepsinde destekleyici olarak kullanılır. Kesin olarak şu hastalığa iyi gelir yada şu konuda etkili olur cevabını reiki için vermek doğru olmaz. Eğer bir hastalığınız varsa doktora gitmeli ve tibbi tedavi görmelisiniz. Reiki bir tedavi yöntemi değildir. Sağlık sorunlarınızda destekleyici, sizin kendinizi daha rahat ve pozitif hissetmeniz için kullanılan bir enerji tekniğidir. Hastalıklar esnasında pozitif düşünceye sahip olmanın ve olumlu olmanın ne kadar önemli olduğu düşünülürse reiki tamamlayıcı olarak kabul edilebilir. Ancak hiç bir zaman tibbi tedavinin yerine geçmez.

Reikiyi kendi kendime kitaplarda öğrenebilir miyim?

– Reikiyi kitaplardan öğrenmek mümkün değildir. Kitap okuyarak ancak reikinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz ancak reiki uygulayıcısı olamazsınız. Çünkü reiki inisiyasyon dediğimiz reiki masterın sizin enerjinizle reiki enerjisini uyumlu hale getirmesiyle öğrenilir. İnisiyasyona halk dilinde el verme de denmektedir.

Ya ben reiki öğrenmeyi başaramazsam, herkes öğrenebilir mi?

Normal zihinsel sağlığa sahip herkes reiki öğrenebilir. Eğitim durumunuz,dini inancınız,zeka düzeyiniz,reikiye inanıp inanmamanız,yetenekleriniz reikiyi öğrenmeniz için önemli değildir.

Reikinin diğer enerji yöntemlerinden farkı nedir?

En önemli farkı çok kolay öğrenilmesi ve özel çalışmalar gerektirmemesidir. Reiki öğrenmek için senelerinizi vermenize gerek yoktur ve özel ritüelleri bulunmamaktadır. Herhangi bir araç gerece ihtiyacınız yoktur. Özel bir ön hazırlık gerektirmez.

Reiki’nin bir dinle yada inançla bağlantısı var mı?

Kesinlikle hayır, reikiyi her dinden veya inançtan insan kullanabilir. Reiki bir inanç sistemi değil yaşam enerjinizi yükseltmeniz ve yaşam kalitenizi arttırmanız için uygulanan bir tekniktir. Eğer herhangi bir reiki master reiki eğitimi esnasında inançlara dayalı bir bilgi veriyorsa bu kendi kişisel inançları ile ilgilidir ve kişisel tercihidir. Reiki temelde bir tekniktir ve bu teknik dünyada tüm inançlara sahip insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Reikinin yan etkileri yada zararları var mı?

– Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur. Reiki uygulayan kişinin hastanın rahatsızlığını kapması gibi bir şey söz konusu değildir Aksine başkasına reiki veren kişi kendisi de pozitif enerjiden faydalanacaktır.

Reikiyi ne kadar zamanda öğrenebilirim?

-Reiki bir günde öğrenilir.

Seminerlerde neler yapılır?

– Seminer bilgilendirme ve inisiyasyon olarak iki kısımdan oluşur. Bilgilendirme kısımda öğreneceginiz seviyeye göre gereken tüm bilgiler aktarılır ve sorularınız yanıtlanır. İnisiyasyonla birlikte artık reiki kanalı olursunuz.

Seminerden sonra reiki kanalı olduğumu nasıl anlayacağım?

– Ellerinizi deneme amaçlı olarak kendi bedeninize yada diğer katılımcıların bedenlerine koyduğunuzda ısınma,iğnelenme,elektrik akımı şeklinde tanımlayacağınız duygular hissedeceksiniz. Özellikle ısınma duygusu normal olmayan bir ısı ile karşılaştığınızı anlamanızı sağlayacaktır.

Reikiyi sürekli kullanmam gerekiyor mu? Kullanmazsam unutur muyum?

– Reikiyi bir kere öğrendiniz mi artık ömrünüzün sonuna kadar unutmazsınız. Ancak ne kadar düzenli ve sık kullanırsanız o kadar faydasını görürsünüz.

Reiki 1 ve 2 masterlarım başka kişiler olabilir mi?

– Reiki de bir mastera bağlanma gibi bir durum yoktur. Farklı masterlardan reiki öğrenebilirsiniz.

Reiki seminerleri ücretlimidir?

– Evet ücretlidir. Ücretler için fiyatlarımızı inceleyiniz.

Reikiyi uzaktan öğrenebilir miyim?

Evet her enerji sistemine uzaktan uyumlanmak mümkündür ve dünyada bir çok master reiyi uzaktan öğretmektedir. Ancak Usui Reiki temel sistem olduğu için masterınızla yüz yüze iletişim kurmanız, reikinin kullanımını masterınızdan dinlemeniz, masterınızın kişisel deneyimlerini öğrenmeniz ve istediğiniz soruları sorabilmeniz için Usui Reiki’yi kesinlikle yüz yüze öğrenmenizi öneririz. Bazı enerjilerde ( Ama Deus Shamanic, Violet Flame Reiki, Imera reiki gibi) yine yüz yüze eğitim gerekli ve önemlidir. Ancak bazı sistemleri kolaylıkla uzaktan öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Uzaktan eğitimini verdiğimiz sistemler için sitemizden Uzaktan Uyumlanmalar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Reiki dışındaki sistemleri öğrenmek için Usui Reiki bilmeme gerek var mı?

Bazı sistemler için evet, örneğin kundalini reiki için en azından Usui Reiki 1.aşama olmanız veya İmera reiki için herhangi bir sistemin masterı olmanız gibi ön şartlar vardır. Ancak bir çok sistem için böyle bir ön şart yoktur. Biz ön şart olan sistemleri uzaktan vermiyoruz, uzaktan uyumlanmasını verdiğimiz tüm sistemlerde Usui Reiki bilme şartı yoktur ve Usui Reiki bilmeden de etkili olarak kullanabilirsiniz.

Bu soruların dışında reiki ile ilgili veya diğer çalışmalarımızla ilgili sorularınızı info@reikiturk.com mail adresinden sorabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI:

Reiki tıbbi bir tedavi değildir. Hiç bir reiki uygulayıcısının yada masterın sizin tedavi etmek istemesini kabul etmeyiniz. Reikiyi kendiniz ve sevdikleriniz için destekleyici bir pozitif enerji tekniği olarak kullanınız. Reiki masterlar yada uygulayıcılar hiç kimseyi tedavi etme, teşhis koyma yetkinliğinde değildirler.

Reiki çalışmalarında aldığınız katılımcı belgeleri, resmi bir dayanak taşımaz. Batı’da bir çok ülkede Reiki gibi tamamlayıcı sistemlerle ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır ancak ülkemizde bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için sertifika olarak isimlendirilen belgeler sadece reiki öğrendiğinizi gösteren katılımcı belgeleridir. Size bu konuda bir iş yapma hakkı yada uygulamacılık yapma hakkı vermez.

Reiki seminerleri veren masterların reiki ile ilgili hatalı bilgilendirmeleri olabilmektedir. Bu konuda araştırmadan, ön yargılarla hareket etmeyiniz. Reiki sadece kişinin enerji dengesini düzenleyen, negatif enerjilerden arınmasını sağlayan, yaşam kalitesini arttıran ve yaşama daha dengeli bakmasına destek veren bir enerji tekniğidir.