Tarihçesi

reikinin-tarihcesi-usuiReiki yaklaşık olarak M.Ö 5000 yıllarında Tibet uygarlığında şifa vermek için kullanılan bir yöntemdi. Tibet ezoterik uygulamaların en önemli merkezlerinden biri olarak tarihte yer almış ve günümüzde de kısmen bu özelliğini koruyan bir bölgedir. Daha sonra Reiki uygulaması gizli bir öğreti olarak tarihte yer almış ancak bu konuda eğitim alan özel kişilerce kullanılmış ve kapalı bir dünyada yaşamıştır.

1900 yılların başlarında Japon bir rahip olan Mikao Usui uzun yıllar Tibet’te yaptığı araştırmaların sonucu da bir gün bir mağarada meditasyon yaparken yeniden Reiki bilgisine ulaşmıştır. Ancak reikinin farklı isimlerle veya uygulama farklılıklarıyla her toplumda kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tarihte yaşam enerjisi bir çok kültü tarafından biliniyor ve kullanılıyordu. Japonların “Ki” olarak isimlendirdikleri yaşam enerjisine Çinli’ler “Chi” Hintliler ” Prana” Yahudiler ” Ruah” eski Mısır medeniyeti ” Ka” Havaililer ” Mana” Müslümanlar ” Baraka” eski Türk medeniyeti ise ” Can” diyordu. Özellikle Türklerde’ki ” El Verme” kavramı ile reikideki uyumlanma/inisiyasyon hemen hemen aynı şeylerdir. Yani reikiyi Dr. Miako Usui keşfetmiştir ancak ki ile çalışma sanatları çok daha eskidir, Usui Sensei sadece yaşam enerjisi ile çalışmanın bir tekniğini geliştirmiştir ve bizde bugün reiki adı ile bu tekniği biraz farklılaşmış olarak kullanıyoruz diyebiliriz.

Mikao Usui sahip olduğu şifa yeteneğinin korunması kaybolmaması için bu yeteneği Dr.Chujiro Hayashi’e öğretti. Dr.Chujiro Hayashi ise eşine Reiki öğretmişti ancak eşinden başka bir kadına da reiki öğretmeyi düşünüyordu. Bu sırada tedavi olmak için Reiki kliniğine gelen Bayan Hawayo Takata’ya reikiyi öğretti. Reiki’yi Batıya tanıtan Bayan Takata’dır. Bayan Takata 1980’deki ölümüne kadar yirmi iki Reiki üstadı yetiştirdi. Ölümünden önce, yerini torunu Phyllis Furumoto’ya bıraktı.

Reiki günümüzde Batı kültürü tarafından benimsenmiş ve dünyada yaklaşık 5.000.000 insan tarafından kullanılan bir şifa yöntemidir. Batıda bir çok Reiki kliniği bulunmaktadır ve reiki alternatif tıpbın önemli bir kolu olmuştur. Faydasının çok açık olması ve şifa etkisinin gözle görülebilir olması reiki uygulayıcılarının sayısının her gün artmasında çok önemli etkenlerdir.